“Mi áll közted és a férfi közt, akivé válhatsz? A férfiasság álarcai.”

Ezzel a felütéssel ajánlja a kiadó a könyvet. Elképesztően izgalmas téma. 2 éve jelent meg a könyv magyar nyelven, hozzám pedig most hozta el a Jézuska. Érzékeny típusként különösen érdekelt és már a tartalomjegyzéket lapozva kipipáltam a legtöbb sort, ez tényleg nekem (is) szól. A könyv azonban közel sem csak férfiaknak íródott, minden olyan nőnek is ajánlott, akik szeretnek egy férfit.

Kezdésnek ejtsünk pár szót a szerzőről is. Lewis Howes, New York Times bestseller szerző, kétszeres All-American sportoló, vállalkozó, A kíválóság iskolája című podcastje a világ 100 leghallgatottabb műsora közé tartozik. És még mindig csak 37 éves. Lewis a könyvben is sok történetet hoz fel példaként a podcastjéből, aminek során a földkerekség legsikeresebb embereivel készít interjúkat. Ezeket egyébként több, mint 300 millió alkalommal tölltötték már le, Barack Obama pedig Amerika 100 legkiemelkedőbb fiatal vállalkozójaként ismerte el. Még egyszer, még mindig csak 37 éves…

Ahhoz, hogy ezt elérje, neki is meg kellett vizsgálnia, milyen álarcokat vett fel korábban magára. Tudat alatt valószínűleg mindannyian csinálunk olyan dolgokat, amiket csak és kizárólag azért teszünk, hogy valamilyen társadalom által elvárt képnek megfeleljünk. Igazi férfinak, aki sikeres, gazdag, tökéletesen kidolgozott testtel rendelkezik és sosem mutatja ki az érzelmeit. A történelem során előfordult, amikor ezek hasznos tulajdonságoknak bizonyultak, a túlélést szolgálták, de meg is lett az eredménye. Mind az adott korban élő férfiaknak, lásd például a háború utáni poszttraumás stressz szindróma, mind pedig a leszármazottaknak transzgenerációs lenyomatokon keresztül. De ki vagy te valójában? Ha nem kéne senkinek és semminek megfelelni? Az egyik, számomra legmeglepőbb adat a könyvből, hogy az Egyesült Államokban hatszor több férfi követ el öngyilkosságot, mint nő. Ez is jól mutatja, milyen különbség lehet (férfiként) a ki vagy te valójában és a milyen képnek akarsz megfelelni között.

A könyv 9 álarcba kategorizálja, milyen képeknek akarunk sok esetben megfelelni. Ezeket ráadásul kombináljuk is. Én például 4-et biztosan csináltam korábban. 🙂

Az anyagias álarc
Nem arról van szó, hogy ne legyen minden igényedet kielégítő mennyiségű pénzed. Nem arról van szó, hogy nem jó érzés, hogy megvehetsz bizonyos tárgyakat, igénybe vehetsz bizonyos szolgáltatásokat. De személyesen is ismerek olyan embert, aki például csak azért vett még egy autót, mert a szomszédja is. Használni már kevésbé használta. És leginkább, boldogabb lett? Az emberi kapcsolatai jobbak lettek? Szerintem tudod a választ.

A mókamester álarc
Észrevetted már hányan ütnek el egy-egy komoly témát viccel? De sosem tudod meg, mit gondol, mit érez belül. Meg lehet próbálni elrejteni, elnyomni, de meddig tartható? Sajnos nem mindenki tudja kezelni, elég csak Robin Williamsre gondolni. Vajon miért nem vette észre senki a környezetében? Ezért sem csak az érintetteknek érdemes olvasni a könyvet.

A sztoikus álarc
A könyv egy katona történetén keresztül mutatja be, milyen leplezni az érzelmeket. De ha nem mutatod meg, valójában ki vagy, hogyan várod, hogy bárki is megismerje az igazi énedet? Továbbá a teljes elzárkózás komoly testi tüneteket is produkálhat, nem szükséges háború sem. A test mindig jelez, mindig megmutatja, ha belül probléma van. Egyébként, ahogy idősödik az ember, úgy lesz lassan egyre érzékenyebb is. Trauma hatására tud még hirtelen nagy változás bekövetkezni, ahogy a filmekben is látni sokszor, amikor már tényleg nagy a baj, akkor tudja csak kimondani valaki azt a bűvös “sz” betűs szót.

A legyőzhetetlen álarc
A könyv írója bátran vállal egy saját gyerekkori történetet, amikor is lopott, sőt, nem is egyszer. Azt hitte sose kapják el, azt hitte legyőzhetetlen. De neki szerencsére jókor jött egy pofon és még időben ráeszmélt cselekedete helytelenségére. Mások extrém sportokban nem ismernek félelmet. De megéri kockáztatni? Hol a határ?

Az agresszív álarc
Szerencsére ezzel kapcsolatban minimális a saját tapasztalatom. De sokan vannak, akik dühvel, haraggal a szívükben élik az életüket. Jobb esetben a sportpályán (erről szól a következő pont) vezetik le, ahol ha úgy vesszük, jól is jön ez a tulajdonság. De az emberi kapcsolatokban is? Akár agresszív a másik, akár nem, egyik esetben sem nyerő hozzáállás. 

A sportoló álarc
Modern gladiátor, kidolgozott test, bátorság, győzelem, rekordok. De élvezet is a sok edzés? Vagy csak jó érzés a dobogó tetején állni? Sok sportoló mindenből versenyt csinál, mindent meg akar nyerni, bármi is legyen az. A győzelem megszállotja lesz. Aztán mi történik a sportkarrier után? Magam is átéltem és láttam közelről is még sok esetet. Ki emlékszik még a győzelmekre? A sportoló meg a padlón találja magát és lehet még azt sem tudja, hogyan kell egy csekket befizetni. Risztov Éva olimpiai bajnok hosszútávúszó többször említette az utóbbi példát előadásaiban.

A szexuális álarc
Ki ne akart volna a suli legjobb csajával lenni? James Bond is mindig megkapja, akit kinéz magának. De mennyire érzelem alapúak ezek? Mennyi érzékenység van emögött? Persze lehet kérkdeni nevekkel, számokkal. De hol marad az önbecsülés?

A mindentudó álarc
Nem mindenki a testével akar kitűnni, van aki az eszével bizonygatja, mennyivel jobb, mint mások. Ha nem tud valamit, akkor is úgy tesz, mint aki tudná. Mindegy mit, de válaszol a kérdésre. Az is fontos, hogy valójában fél tanulni, mert akkor rájönne, mennyi mindent nem tud.

Alfahím álarc
A világot úgy látja, csak és kizárólag győztesek és vesztesek léteznek. Csak alfák és béták alkotják. A csapda, hogy a belső bizonytalanság elrejtésére szolgál ez az álarc.

Ami összességében is tetszik a könyvben, hogy olyan alapértékekre hívja fel a figyelmet, mint a szeretet, az önbecsülés, az emberi kapcsolatok, mások szolgálata. Minden pont végén tesz konkrét javaslatokat is, hogyan vethető le az adott álarc és mi a várható nyeresége. Te melyik pontokban ismertél magadra? Mit csinálsz ezek után holnaptól másképpen?

Kiadó: MotiBooks
Oldalak száma: 294
ISBN: 9786155420535
Nyelv: Magyar
Kiadás éve: 2018
Fordító: Kováts Viktória

Zsiros Mihály

15 évig sportoltam versenyszerűen, 10 évet pedig marketinggel foglalkoztam különböző területeken. Emellett belekóstoltam a filmezés világába, valamint lehetőségem adódott előadni TEDx konferencián.

Minden cikk megtekintése

Kövess itt is

Ne maradj le a friss tartalmakról, kövess minket közösségi felületeinken is. Láss bele a munkánkba.