Szilveszter éjjelén, alig, hogy álomra hajtottuk a fejünket, özönleni kezdtek közösségi médiás fiókjainkra a különböző kihívásos posztok, hirdetések. 5 hét alatt kockás has, 8 hét alatt új ember. Némi szenvedés árán, gyors eredmény. És a maradék 45 hétben mi lesz Veled? Hogyan fogsz élni? Hogyan teszed szokássá azt, amit a kihívással elkezdtél?   

Nem kihívási tájékoztatót, vagy útmutatót írok. Sokkal inkább kérdéseket szeretnék felvetni azokban, akik most kezdtek, vagy éppen készülnek kezdeni valamilyen kihívásba. Mélyebbre megyek a miért pont most kérdésnél. Inkább arra kívánok koncentrálni, hogy milyen erős a benned rejlő akarat. Azaz, csak arra a pár hétre tervezel magaddal, vagy egy sokkal hosszabb távú, mélyebb hatású vágy munkálkodik benned?

A tökéletes kezdőlépés

Megtenni az első fontos lépést, és ehhez motivációt, és persze tudást szerezni – leginkább erre jók a „csellendzsek”. Hogyha eddig nem csináltál semmit, akkor ad egy nagy lökést, hogy végre belevágj – legyen szó sportról, étkezésről, vagy bármi másról, ami többé, jobbá tesz. Adnak egy erős impulzust, sőt, konkrét eszközt is, amivel el tudod kezdeni átformálni magad olyanra, amilyen lenni szeretnél. A heti, napi tervekkel megkapod azt a rendszerességet is, amely segít rászokni az új dolgokra. Ez nagy szó, hisz’ nem neked kell kitalálnod, hogyan kezd el, rázódj bele. Készen kapod.

Aztán segítenek Neked abban, hogyha van már egy jó szokásod, csak a karácsony, vagy bármilyen más ünnep elcsábított, kizökkentette belőle, hogy visszatérj hozzá. Nálam pl.: az erőnléti edzéshez segítenek vissza (a futásról nem tudott lehozni, ott erős tudtam maradni). Rövidtávon visszazökkentenek abba a kerékvágásba, amelyben eddig haladtál. Sőt adnak egy új impulzust, vagy konkrét módszert is, amivel szintet tudsz lépni. Értsd: a szervezeted már hozzászokott ahhoz a terheléshez, amit eddig adtál neki, és szeretnél többet kihozni belőle, de eddig nem tudtad, hogyan lehetne, akkor itt a lehetőség, és az eszköz.

Tehát, a kihívások tökéletesen jók arra, hogy valamit elkezdj, vagy éppen újra formába lendülj.  

A szokás hatalma – jó hatalom

Csináld meg ezt, vagy azt, és záros határidőn belül ez, vagy az lesz az eredménye: általában a jobb alak, summerbody és ami vele jár, a kevesebb kiló, netán a nagyobb izmok (ez meg persze súlygyarapodással jár, szóval a mérleg nem mindenható). A kihívások amolyan rövidtávú projektek. Arra a pár hétre lefoglalnak. Nah de mi lesz utána? Hogyan teszel valamit szokássá? Hogyan teszed azt szokássá, amit a kihívásokkal elkezdtél? Van-e a mostani kihívásod mögött valami nagyobb, hosszabb távú célod?

Mindenkiben ott bujkál egy nagyobb cél, amiért egy kihívásba belevág. És ez így van rendjén. De, csak a kihívástól nem szabad azt várni, hogy azt a távoli célt el is fogod érni. Nem azért van. Csak segít elindulni az úton…

Kihívás

Aki végig is kísér, azt a társad úgy hívják, szokás. Ami szokássá válik, az hat hosszú távon, attól leszel másabb, az fog Téged hozzásegíteni ahhoz, hogy azt a távoli célt, amit kitűztél magad elé, el is érd. Van, amikor nem adja ki, van, amikor rengeteg minden próbál eltéríteni attól, hogy csináld. Csak egy konkrét példa: amikor elmentem egy dinamikusan növekvő szervezethez az építkezésüket, fejlesztésüket támogatni, segíteni, az első napokban egyre jobban kezdett valami frusztrálni. A rengeteg munka, megbeszélés, hirtelen felbukkanó probléma és tűzoltás miatt érezni kezdtem, hogy valami egyre jobban frusztrál. Hamarosan rájöttem, hogy mi az: felborult a napirendem. Eltűnt belőle az egyik lényeges elem (sport miatt létfontosságú), a rendszeres étkezés. Amikor ezt – viszonylag gyorsan – tudatosítottam, könnyű volt korrigálni. Azért, mert ott volt a szokás. A kialakult, beégett rendszer, amelyikhez szinte automatikusan vissza tudtam térni. A szokás tehát nem más, mint egy, a saját érdekedben megtanult és jól beégetett folyamat, amely segít elérni azt a nagy célt.

Nem hangzik valami túl motiválóan a szó. Miközben nagyon is az. Gondolj bele, ha valami szokás, nem kell gondolkodnod rajta. A tested jelez, és visz, csinálod. És a végén pedig élvezed, amit csinálsz. Mert saját magadnak szükséged van arra, amit a szokásaid diktálnak.

Amire jók tehát a kihívások,

hogy jó szokásokra szoktasd rá önmagad. Azaz,

ha van egy célod, de nem tudod, hogyan érd el, hogyan, merre indulj, hogy elérd, akkor ott a kihívás. Jól megkomponált, instant megoldás, amit még csak keresned sem kell, tálcán kínálják.

Arra tudlak csak bíztatni: úgy válassz magadnak kihívást, hogy közben ott lebeg a szemed előtt egy távlati, szinte elérhetetlennek tetsző cél. A „csellendzs” segít megtenni az első lépéseket. Sőt arra is alkalmasak, hogy rávezessenek arra, mi az, amit szokássá kéne tenned. De szokássá tenni Neked, egyedül kell. Ha ebben nehézségeid vannak, akkor ott vannak a coachok, trénerek, akik fognak tudni ebben segíteni. Egy dologra figyelj csak, a szokásból ne legyen megszokás, az letérít az utadról. Kihívásra fel!

Kép: Pixabay

Stöckert Dávid

Mediátor, coach és kommunikációs tanácsadó. Hogy ezen kívül mit érdemes még tudni rólam? Leginkább azt, hogy fontos számomra a szellemi és lelki szabadság, az teszi lehetővé, hogy a legjobbat hozzam ki magamból. Amivel a klienseim, partnereim csak nyernek. Mert én a win-win szituációkat szeretem az élet minden területén. A szabadságomat három dolog erősíti: a könyvek, a futás, és az emberi kapcsolatok. Ezekre támaszkodom tehát.

Minden cikk megtekintése

Kövess itt is

Ne maradj le a friss tartalmakról, kövess minket közösségi felületeinken is. Láss bele a munkánkba.