Szeretetnyelvek

A szeretetnyelvek pár- és pszichoterápiai fogalmát Gary Chapman amerikai író, párkapcsolati szakértő, házassági tanácsadó és lelkész alkotta meg még a ’90-es években, egész pontosan 1992-ben. Azóta több könyvet is írt a témában, kibontva jelentőségét nem csak párokra, hanem férfiakra, felnőttekre, gyerekekre, kamaszokra, vagy éppen Istenre.

Chapman szerint a szeretetnyelv az az önkifejezési forma, ahogy egy ember megéli a szeretetet. Egyik sem jobb, vagy rosszabb, csak más. Az öt szeretetnyelv pedig a következő:

  • Elismerő szavak: Egyes emberek számára a kedves, dícsérő szavak jelentik a szeretetet. Többet ér számukra a kimondott szó, mint a tett, vagy éppen egy gyengéd érintés. Az elismerő szavak vonatkozhatnak a másik személyiségére, külsejére, de valamely cselekedetére is. Például: “Köszönöm, hogy ma te mosogattál!”, “Csodásan áll rajtad ez az új pulóver!”
  • Minőségi idő: Más embereknek az együtt töltött minőségi idő a fontos, amikor a figyelem csak és kizárólag rájuk irányul. Amikor nem a telefonját nyomkodja a másik. Bármilyen tevékenység jelenthet közös minőségi időtöltést, legyen az túrázás, vagy főzés, a lényeg az osztatlan figyelem. Megmutatása annak, hogy szeret az egyik ember a másikkal lenni.
  • Ajándékozás: Megint más emberek tárgyak formájában érzékelik a szeretet. Ezeknek nem kell drágának lenniük, csak legyenek. Szimbolikus jelentésűek. Akkor is gondolt az egyik fél a másikra, amikor nem voltak fizikailag együtt. Nem csak megfigyelni lehet, hanem meg is kérdezhetik egymást, ki milyen ajándékra vágyna igazán.
  • Szívességek: Bizonyos embereknek a tettek számítanak. Nem azt értékelik, mit mondanak nekik, hanem hogy mit csinálnak meg értük. Milyen olyan cselekedetet tesz meg értük a másik, ami megkönnyíti az ő életüket. Például hazafelé felad egy csomagot a postán, mert neki útbaesett és a társának nem kell külön emiatt elmennie.
  • Testi érintés: Végül, de nem utolsó sorban, egy simogatás is lehet a legkifejezőbb valakiknek. Nem az ajándékok, amit kapnak, nem a szép szavak, amit mondanak nekik, hanem például egy egyszerű ölelés. Érdemes észben tartani, melyik kultúrában, melyik érintés helyénvaló. Azt pedig már szerzőként teszem hozzá, hogy a figyelemmel párosított testi érintés (nem csak megérintem a másikat és közben az üzeneteimre gondolok, hanem az érintés helyén keletkező testi érzetet figyelem) különleges erejű…
Az 5 szeretetnyelv

Számomra is kifejezetten hasznosnak bizonyult, amikor először találkoztam ezzel a rendszerrel. Tényleg érdemes végiggondolni, kinek, mi az elsődleges szeretetnyelve, valamint azt is, a környezetünkben kinek, melyik és így minőségibb kapcsolatok, kapcsolódások alakulhatnak ki, ha figyelünk rá. Különben tényleg olyan lesz, mintha bizonyos esetekben az egyikünk magyarul, míg a másikunk kínaiul beszélne és egy árva szót sem értenénk egymásból. Szuper, hogy valaki például minden házimunkát magára vállal, de lehet, hogy a másik arra vágyna, hogy végre egy percre leüljön mellé és csak neki szentelje figyelmét. Vagy ha valaki tudja, hogy a másiknak az elismerő szavak a fontosak, akkor egy siker esetén ne ajándékot, vagy ne csak ajándékot vegyen neki, hanem szóban próbálja meg kifejezni elismerését.

Azt is érdemes még megemlíteni, hogy a szeretetnyelvek esetében is “beszélhet” valaki több nyelven, nem ennyire egzakt tudomány. Neked mi(k) a szeretetnyelve(i)d? Ha még nem hallottál erről egyáltalán, többek között ezen az oldalon tudod kideríteni.

Létezik más szeretetnyelv is?

Itt jön a csavar, amit ezzel az írással szeretnék bemutatni. Sokszor miután megismertünk egy ilyen keretrendszert, mindent ennek fényében látunk és nem tudunk kilépni belőle, nem látunk túl rajta.

Én pedig több dolgot is feltételezek. Egyrészt azt, hogy létezik több szeretetnyelv is. De leginkább azt, hogy van egy igazi, egy eredeti!

Kezdjük az elsővel! Milyen más szeretetnyelvek léteznek? Például szerintem valójában a bántás is lehet egy szeretetnyelv. Egész egyszerűen van, aki ezt a mintát látta, és nem ismer, nem tud jobbat. Nem élt még meg igaz érintést, vagy kedves szavakat. Másik példa, amikor valaki örökbe adja, vagy nevelőotthonba küldi gyerekét. Nem azért teszi, mert nem szereti, hanem mert azt gondolja, ő maga nem tudna elég jó szülő lenni és pont azzal szereti, hogy egy általa jobbnak vélt helyre adja. Úgyis fogalmazhatnánk, álruhás szeretetnyelvek ezek.

A 47 Ronin című filmben látható egy kíváló példa arra, amikor valaki nem tud elképzelni magasabb minőségű kapcsolódást. Kai (Keanu Reeves) egy félvér számkivetett szamuráj, akit Asano nagyúr fogad magához. A többi szamuráj azonban folyamatosan megalázóan bánik vele, pedig ő a legjobb és legbátrabb harcos mindenki közül. Az egyik jelenetben gazdája lányával, Mikával beszélget.

– Apád szamurájai mindig pont úgy bántak velem, ahogy elvárható.
– És ez minden, amit vársz?
– Ez minden, amit ismerek.

Ezért érdemes új dolgokat kipróbálni, megnézni, megtapasztalni, hogy legyen ismeretünk, mintánk és az egyre jobbakat választhassuk.

Vajon létezik egy eredeti szeretetnyelv?

Visszatérve a szeretetnyelvekre és a második felvetésemre, mindegyik igazi volna? Menjünk sorban!

  • Elismerő szavak: Egy gyerek, amikor megszületik, tud beszélni? Tehát mondhatjuk, hogy ez egy tanult szeretetnyelv?
  • Minőségi idő: A babák tudatosan töltenek időt a szüleikkel? És másokkal?
  • Ajándékozás: Egy gyerek, akinek még se zsebpénze, pláne önálló keresete, tud ajándékokat venni? Ez is csak tanult formája volna a szeretetnek?
  • Szívességek: Itt is felteszem a kérdést, egy gyerek tud szívességeket tenni? Például szívességből alszik végig egy éjszakát, hogy a szülei is kipihenhessék magukat?
Szeretetnyelv ajándékozás

Mi marad? A testi érintés. Tulajdonképpen az anyaméhben már egy testi értintésről, egységről beszélhetünk. Egy ölelés akár hasonló egységélményt jelenthet, olyan tapasztalatást, hogy egy vagyok a körülöttem lévő világgal, a többi emberrel, az élőlényekkel, az egész univerzummal. Ezért vélem eredetinek.

Tévedés ne essék, egyáltalán nem akarom azt mondani, hogy innentől kezdve mindenki erre törekedjen. Saját tapasztalatom alapján azonban fejleszthető. A fentebb említett teszten nekem 10%-ot növekedett az eredménye, mióta foglalkozom önismerettel. Többek között a PreSense módszerrel, amiről videókat is készítettem itt és itt.

Képek forrása: Pexels

Tetszett a cikk? Szeretnél még több ilyet olvasni? Iratkozz fel és küldünk még több önfejlesztő tartalmat!

Zsiros Mihály

15 évig sportoltam versenyszerűen, 10 évet pedig marketinggel foglalkoztam különböző területeken. Emellett belekóstoltam a filmezés világába, valamint lehetőségem adódott előadni TEDx konferencián.

Minden cikk megtekintése

Kövess itt is

Ne maradj le a friss tartalmakról, kövess minket közösségi felületeinken is. Láss bele a munkánkba.